Rostlinná jídla mohou být skvělá a zdravá, mají řadu benefitů. Do jídelníčku je můžete zařadit pro zpestření. Neznamená to přitom, že byste se hned museli stát veganem. Můžete jen vyzkoušet něco nového.
Malé svačinky
Pokud máte pocit, že ve svém jídelníčku máte moc masa či jiných živočišných produktů a chtěli byste ho trochu odlehčit, můžete začít svačinami. Nejjednodušším krokem je zařadit více ovoce a zeleniny. Ale kromě toho můžete klasické sendviče, pomazánky a podobné svačinky nahradit rostlinnými produkty. Nabízí se například humus, ten se hodí právě k zelenině či krekrům. A pokud chcete něco jen tak na chuť, můžete vyzkoušet pečenou cizrnu. Tyto snacky jsou lehčí a zdravější, v rámci celého jídelníčku jde přitom o minimální změnu.
Rostlinné bílkoviny
Každé jídlo by mělo být vyvážené a obsahovat bílkoviny, cukry i tuky. Jako zdroj proteinů často slouží právě maso – na výběr máte z různých možností, připravit ho lze na spoustu způsobů. Ale pokud chcete odlehčit jídelníček, je dobré nahradit maso nějakou rostlinnou alternativou. Nabízí se veganské náhrady, ale dávejte pozor na příliš průmyslově zpracované potraviny. Jako skvělý zdroj bílkovin slouží především luštěniny – hrách, čočka, sója, fazole a podobně. Kromě toho obsahují spoustu vitamínů a minerálů a využití najdou v rozmanitých receptech. Případně můžete maso v receptech jednoduše nahradit například tofu.
Mějte ale na paměti, že složení rostlinných produktů se výrazně liší od masa. Jde o skvělý doplněk, pokud chcete vyzkoušet něco nového. Maso není nutné konzumovat každý den, zpočátku ho můžete nahradit například jednou týdně. Vyzkoušíte tak nové chutě.
Barevný talíř
Může se zdát složité připravit vyvážené a plnohodnotné jídlo pouze z rostlinných produktů. Pokud nepatříte mezi vegany, nemusíte se rovnou zbavovat smetany, vajíček a podobně. Můžete nejprve zkusit nahradit třeba jen jednu živočišnou surovinu.
Jednoduchým tipem je snažit se vytvořit hezky barevný talíř. K tomu budete potřebovat spoustu zeleniny, různé luštěniny a koření. Tak do jednoho jídla zakomponujete spoustu živin. Můžete vytvářet nové kombinace. Nebo jen vezměte recept, který máte rádi, a zkuste ho upravit do rostlinné varianty.
Ochutnávejte nové potraviny
Rostlinná jídla můžete do jídelníčku zařazovat pomalu, stačí jednou za čas ochutnat něco nového. Objevte v obchodě nějakou surovinu, se kterou běžně nevaříte. Nejenže poznáte nové chutě, ale také vás to přiměje hledat nové recepty. Rostlinné pokrmy jsou často plné chutí a barev, jsou kreativní, a přitom lehké. Můžete jejich prostřednictvím objevovat nové kuchyně.
Řada surovin se navíc nabízí i v rostlinné variantě, ať už jde o sýry, smetanu či třeba jogurty. Živočišné produkty nemusíte zcela vyřazovat, obsahují totiž potřebné živiny, které v náhražkách většinou nenajdete. Složení je dobré sledovat. Ale můžete některé rostlinné produkty vyzkoušet a třeba vám zachutnají.
Připravit vyváženou rostlinnou stravu není zrovna jednoduché. Pokud máte rádi maso, vajíčka a mléčné produkty, nemusíte je z jídelníčku úplně vyřadit. Namísto toho k nim zkuste občas přidat něco nového. Vegetariánské a veganské recepty vás možná překvapí. Zkuste je alespoň občas zařadit do jídelníčku.
Zdroj foto: Pirun Thitipong | Dreamstime.com