Jak různé druhy osvětlení ovlivňují naši pohodu?

Ač si to neuvědomujeme, tak světlo patří mezi základní aspekty našeho každodenního života, hraje klíčovou roli při ovlivňování našich emocí a celkové pohody. A jak se říká, není světlo jako světla, tudíž různé typy světla mohou mít i různé účinky na náš organismus, ať už jde o přirozené sluneční světlo nebo umělé osvětlení v interiérech. A jaké typy osvětlení máme a jak na nás působí?

Přirozené světlo

Přirozené světlo, tedy sluneční světlo, denní světlo je pro nás naprosto nezbytné. Jeho základním úkolem je ovlivňovat náš cirkadiánní rytmus, tedy biologický cyklus řízený střídáním dne a noci. Také naše hormony jsou na přirozeném světle závislé, světlo reguluje jejich hladinu (například hormon spánku a hormon spojený s náladou a pocitem štěstí serotonin).

Dostatek přirozeného světla během dne může zlepšit naši náladu, zvýšit energii a podpořit soustředění. Naopak jeho nedostatek může vést k únavě, depresím a snížené produktivitě, což většina z nás pociťuje během zimních měsíců.

Umělé světlo

Umělé světlo využíváme nejvíce v interiéru, kdy si můžeme vybrat mezi teplým a studeným osvětlením.

Teplé osvětlení

Teplé osvětlení, často charakterizované měkkými, žlutými nebo oranžovými odstíny, je spojeno s pocity pohodlí, relaxace a intimity. Často se používá v prostředí, jako jsou ložnice, obývací pokoje a útulné restaurace, aby vytvořily příjemnou a uklidňující atmosféru. Teplé světlo pomáhá navodit klid a připravit tělo na spánek.

Jak nás teplé světlo ovlivňuje?

Určitě jste si všimli, že teplé světlo se často používá v domácnostech, protože podporuje relaxaci a pomáhá snižovat hladinu stresu. Připomíná nám příjemné, uklidňující světlo zapadajícího slunce, což nám také pomáhá se uvolnit po dlouhém a náročném dni. Teplé světlo rovněž zlepšuje sociální interakce, podporuje otevřenou komunikaci a vytváří příjemnější atmosféru, takže je ideální pro rodinná nebo přátelská setkání. Tím, že teplé osvětlení navozuje pocity štěstí a spokojenosti, pozitivně ovlivňuje naši náladu. Proto se často používá na místech, kde lidé vyhledávají pohodlí a emocionální podporu.

Studené světlo

Studené světlo je oproti teplému typické svými modrými nebo bílými odstíny a je běžně spojováno s produktivitou a bdělostí. Často se používá na pracovištích, v nemocnicích a vzdělávacích institucích k podpoře koncentrace a soustředění.

Studené světlo podporuje bdělost, tlumí spavost a zvyšuje hladinu energie. Jeho úkolem je napodobit přirozené světlo během poledne. Z tohoto důvodu se využívá v pracovním prostředí, kde je potřeba se soustředit. Snižuje také únavu a zvyšuje mentální jasnost. Přestože má studené osvětlení své výhody, může navozovat pocit emocionální nepřístupnosti. Proto nemusí být vždy vhodné pro místa, kde je důležité vytvořit hřejivou a přívětivou atmosféru, pro někoho je studené světlo sterilní až příliš formální. Je třeba si však na toto osvětlení dát pozor, dlouhodobé vystavení studenému světlu může narušit produkci melatoninu a tím rozhodit spánkový rytmus.

Intenzita osvětlení

Také intenzita neboli jas světla ovlivňuje to, jak se cítíme. Silné, intenzivní světlo jde ruku v ruce se stresem, zatímco tlumené měkčí světlo vyvolá únavu a sníženou bdělost. Intenzitu světla je vhodné přizpůsobovat aktuálním potřebám a situacím.

A jakému typu osvětlení dáváte přednost vy? Patříte do skupiny studeného chladného nebo naopak, teplého světla?

Zdroj foto: Victoria Shibut | Dreamstime.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám líbit