Taky se ztrácíte ve světě kosmetických produktů a při jejich výběru tápete? Věřte nebo ne, ale díky tomu, že naše babičky neměly dříve tolik možností a vymožeností jako my, přesto měly mnohem větší přehled o tom, co je pro jejich pleť a zdraví nejlepší. Co nám tedy mohou poradit a na co nedaly dopustit?
Přirozenost a jednoduchost
Naše babičky se držely hesla ”méně je někdy více”. A v tom měly pravdu. Možná jste si všimli, že přírodní produkty jsou stále více populární. A není se čemu divit, už naše babičky věděly, že přírodní produkty, kterými jsou například olivový olej, med, bylinky nebo obyčejná sůl, jsou nejlepšími kosmetickými pomocníky. Právě tyto suroviny mají silné léčivé účinky a jsou šetrné k pokožce.
Olivový olej jako zázračný elixír
Olivový olej byl pro naše babičky doslova tekutým zlatem. Samozřejmě, že pokud olivový olej měly k dispozici, využívaly ho jak v kuchyni, tak v kosmetice. Všichni věděli, že olivový olej nesměl pro správnou hydrataci pokožky a vlasů chybět. Pokožku chránil před vysycháním, vlasům dodával lesk a sílu.
Heřmánkový čaj jako zklidňující tonikum
Heřmánek doma babičkám nesměl chybět. Babičky neměly žádné tonikum, kterým by zklidnily pokožku. Měly možná něco lepšího. Odvar z heřmánku léčil nejen zevnitř, dokázal také zklidnit podrážděnou pokožku a navíc ji ještě osvěžil. Díky svým vlastnostem je také vhodný pro všechny typy pletí.
Med jako přírodní antiseptikum
Dalším nepostradatelným pomocníkem našich babiček byl med. I my víme, že tento přírodní zázrak má silné antiseptické vlastnosti a je výborný pro hydrataci pokožky. Jednou za čas si svou “skin care” udělaly i naše babičky, med použily jako masku na obličej, která zklidňovala a hojila podráždění. Ani s drobnými rankami a popáleninami si babičky nelámaly hlavu, stačilo med nanést na postižené místo a nechat působit.
Obličejová parní lázeň pro čistou pleť
Na co babičky nedaly a nedají dopustit, je parní obličejová lázeň. Do mísy s horkou vodou buď nakapaly několik kapek esenciálního oleje, citronové šťávy a kůry nebo přidaly hrst bylin, jako je heřmánek nebo máta. Poté si přes hlavu přehodily ručník a nechaly páru proniknout do pokožky. Díky této proceduře se jim otevřely póry, uvolnily se nečistoty a pleť byla čistá a svěží. Pravidelná parní lázeň také pomáhala předcházet akné a zánětům pokožky.
Ovesné vločky jako peeling
Ovesné vločky byly oblíbenou složkou mnoha jídel, ale také součástí domácí kosmetiky. Babičky je smíchaly s trochou vody nebo medu a jemně masírovaly pokožku obličeje. Ovesné vločky mají přírodní exfoliační účinky a pomáhají odstraňovat odumřelé buňky, aniž by podráždily pokožku. Tento peeling zanechával pleť jemnou a zářivou.
Výluh z kopřiv pro silné vlasy
Kopřivové vody a šampony jsou stále v kurzu. Proč ale nepoužít kopřivy čerstvé? Nejdříve si umyjte vlasy, tak jak jste zvyklí. Následně kopřivovým odvarem vlasy opláchněte. Dodáte jim spoustu vitamínů a minerálů, které podporují růst vlasů, zlepšují jejich kvalitu a dodávají jim lesk.
Péče o duševní zdraví
Naše babičky kromě svých tajných triků také věděly, že péče o sebe není jen o tom, jak vypadáme, ale také o tom, jak se cítíme uvnitř. Rády trávily čas s rodinou, přáteli a sdílely své radosti i starosti. Nedílnou součástí jejich životů byla každodenní rutina, která zahrnovala například odpolední čaj, pravidelné procházky nebo pletení. Tyto činnosti nejenže přinášely babičkám uklidnění a relax, ale také pomáhaly udržovat jejich mysl aktivní a zdravou a staly se pro ně jakousi formou meditace.
Babičky dbaly také na odpočinek
Na odpočinek a dostatek spánku naše babičky nedaly dopustit. Věděly, že tělo potřebuje čas na regeneraci a že spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů pro jejich zdraví. Nebylo nic neobvyklého, když si po obědě daly svých “dvacet”, aby načerpaly síly na zbytek dne. Spánek byl pro ně posvátný – dbaly na pravidelný režim, kvalitní matrace a větrání ložnice.
Tak buďte krásná jako ona!
Zdroj foto: Marazem | Dreamstime.com