Přišel den, kdy si konečně vyjdete v těch vysněných botách? Nové boty, nová radost a často nový puchýř – bolestivý problém, se kterým se většina z nás setkala. Ať už máte puchýř od špatně padnoucí obuvi, po fyzické práci nebo při malých popáleninách, poradíme vám, jak se jich zbavit a jak se o ně starat.
Co jsou puchýře a jak vznikají
Puchýře jsou malé kapsy naplněné tekutinou, které vznikají mezi první a druhou vrstvou kůže. Nejčastěji se s puchýřem můžeme setkat při tření, tedy především tehdy, kdy se snažíme rozchodit nové boty, jenže naše paty začnou protestovat. A právě tehdy vzniká puchýř, který je jakýmsi obranným mechanismem těla, který chrání poškozenou kůži pod ním a umožnit jí se zregenerovat. I když jsou puchýře běžnou záležitostí, jsou také velmi nepříjemné, zejména pokud prasknou nebo se zanítí.
Jak puchýř léčit?
Pokud patříte mezi smolaře a vytvořil se vám puchýř, je důležité vědět, jak ho správně ošetřit, aby nedošlo k infekci, a aby se kůže co nejrychleji zahojila. Malé puchýře je nejlepší nechat bez zásahu. Ač se to nezdá, tekutina uvnitř puchýře pomáhá chránit ránu a podporuje její hojení. Pokud je puchýř větší a hrozí jeho prasknutí, můžete jej opatrně propíchnout sterilní jehlou. Předtím si umyjte ruce a vydezinfikujte místo puchýře. Poté puchýř jemně stiskněte, aby vytekla tekutina, ale kůži neodstraňujte – ta bude nadále chránit citlivou pokožku pod ní.
Po propíchnutí puchýře místo důkladně vyčistěte antiseptickým prostředkem a přiložte sterilní obvaz nebo náplast (v lékarně jsou dostupné hydrokoloidní náplasti, které urychlují léčbu puchýře). Pokud puchýř nepraskne, postačí jej přikrýt náplastí, která zmírní tlak na postižené místo.
Nikdy nezapomínejte na fakt, jak moc je důležité udržovat puchýř a jeho okolí čisté, aby nedošlo k infekci. Při jakýchkoli známkách infekce, jako je zarudnutí, hnisání nebo zhoršující se bolest, raději vyhledejte lékařskou pomoc.
Prevence puchýřů
Možná vás to zarazí, ale puchýřům můžete předcházet. Jak? Například, pokud víte, že konečně vynesete ty nové boty, na které jste tak dlouho čekali, je dobré boty postupně rozcházet, aby se přizpůsobily vašim nohám. Základem je také nosit dobře padnoucí obuv. Boty by měly být pohodlné, ne příliš těsné ani volné, a měly by poskytovat dostatečnou oporu.
Používání ochranných pomůcek
Skvělou prevencí jsou také různé náplasti, gely nebo speciální sportovní ponožky zabraňující tomu, aby kůže třela o obuv. Při fyzické aktivitě používejte rukavice, které vás ušetří nepříjemných mozolů a puchýřů.
Hydratace pokožky
Věděli jste, že dobře hydratovaná kůže je méně náchylná k tvorbě puchýřů? Hydratační krémy používejte pravidelně, zejména pokud máte suchou nebo citlivou pokožku.
Špatná léčba puchýřů
Puchýř se vám může zdát naprostou banalitou, ovšem jeho nesprávná léčba může vést k různým komplikacím.
Infekce
Jedním z největších rizik je infekce. Jakmile puchýř praskne, vzniká živá ráno, do které mohou snadnou proniknout bakterie, které se postarají o vznik zánětu. Puchýř může začít hnisat, může bolet. V tomto případě na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékaře.
Pomalé hojení
Jak jsme již zmiňovali, nikdy z puchýře neodstraňujte prasklou kůži, právě ta totiž puchýř chrání. Pokud byste se jí zbavili, léčba puchýře se může pěkně protáhnout – nehledě na to, že riskujete vznik infekce a následné zjizvení kůže.
Nesprávné zacházení s puchýři může vést k tvorbě jizev, zejména pokud je kůže odstraněna nebo dojde k infekci. Jizvy mohou být nejen kosmetickou vadou, ale také mohou zhoršit pružnost pokožky v postižené oblasti.
Zdroj foto: Viktoriya Kuzmenkova | Dreamstime.com