Všechny se asi shodneme, že mateřství a výchova děti je jednou z nejnáročnějších a zároveň nejdůležitějších rolí v životě každé ženy. Jenže ne všechny jsme ze stejného těsta, každá svou roli uchopíme po svém, a ne každá z nás dokáže dát svému dítěti lásku, bezpečné prostředí a být pro něj podporou. Jsou mezi námi i tzv. toxické matky, které svým chováním k dítěti mají devastující účinky na jeho psychický a emocionální vývoj.
Co si vůbec pod pojmem „toxická matka“ můžeme představit? Je to matka, jejíž chování a jednání ovlivňuje dítě natolik, že tím trpí jak jeho emociální, tak také psychická a někdy i fyzická stránka. Tento termín zahrnuje mnoho způsobů chování – od manipulace, nadměrnou kontrolu, emoční vydírání, kritiku, ponižování, až po zanedbávání.
Typické rysy toxických matek
Jak tedy takovou matku poznat?
Kontrola a manipulace
Matky, které neustále kontrolují jakýkoliv pohyb dítěte, ať už se nachází venku s kamarády nebo doma, je jedním ze základních projevů toxické matky. Tyto matky také často vykazují známky manipulace, tzn. že s dítětem neustále manipulují tak, aby v něm vyvolaly vinu nebo dokonce strach, čímž si zajišťují nad dětmi jakousi pomyslnou moc.
Nedostatek empatie
Toxické matky nemají téměř žádnou empatii, naprosto nerespektují potřeby a pocity svých dětí. Jejich emoce ve většině případů ignorují, dítě je poté izolováno a nemá dostatečnou pozornost.
Kritika a ponižování
Dalším rysem toxických matek je jejich neustálé kritizování, porovnávání a upozorňování na nedostatky svých dětí. Je jasné, že sebevědomí jejich dětí velmi trpí.
Narcismus
Toxické matky se svým způsobem řadí také mezi narcisty, zaměřují se především na sebe a své potřeby, od svých dětí očekávají, že jim budou sloužit a obdivovat je. Od svých dětí očekávají plnění nemožných úkolů, přenáší na ně svou narcistickou povahu, ovšem neuvědomují si, že mezi chápáním a vnímáním dítěte a matky je velký rozdíl.
Vina a emoční vydírání
Jak jsme již zmínili, tento typ matek si drží kontrolu nad svými dětmi formou viny. Dávají jim za vinu své vlastní problémy, selhání a v životě, což má výrazný negativní vliv na dítě.
Jaký vliv mají toxické matky na dítě?
Pokud vám něco z toho přijde povědomé, zbystřete. Jak může dopadnout dítě takové matky?
Nízké sebevědomí
Je zřejmé, že děti toxických matek mají problémy se sebevědomím. Pokud je jim po dobu jejich vývoje neustále připomínáno, že nejsou dost dobré, jsou od nich vyžadována nerealistická očekávání, jsou pod palbou neustálé kritiky, nemají u své matky uznání, jejich sebevědomí je nulové.
Problémy s důvěrou
Také důvěra vůči ostatním lidem je u dětí, které vyrůstaly s toxickou matkou, narušena. Velmi špatně se jim navazují a udržují mezilidské vztahy, spíše se lidí straní a uzavírají se do sebe.
Úzkosti a deprese
Život pod tlakem toxické matky může vést k rozvoji úzkostných poruch a deprese. Dítě samo pochopí, že je něco v nepořádku, a tím, že se chce neustále své matce bezvýsledně zavděčit, ho dožene do stavů úzkostí a depresí.
Problémy s identitou
To, že se snažíme vychovávat dítě „k obrazu svému“ je v jisté míře naprosto normální. Ovšem pokud se snažíme dítě zcela „přetransformovat“ ke svému obrazu, neustále mu vštěpujeme své názory, na jeho názory nebereme zřetel, zamezíme tím dítěti, aby si vybudovalo svou vlastní identitu. Takové dítě nemá své vlastní názory a neví, co vlastně ono samo chce, co očekává.
Aplikace toxických vzorců na další generaci
S velkou pravděpodobností si tento vzorec chování sebou dítě nese i do dospělého života, kdy děti tento vzorec aplikují i později na své děti. Toto toxické chování se tak může přenášet z generace na generaci.
Abychom vlivu takové matky zabránili, je potřeba si vůbec uvědomit jejího chování. V některých případech je vhodná psychoterapie (můžete ji využít i se svou matkou), jindy stačí nastavit zdravé hranice, omezit kontakt nebo v nejhorším případě se s matkou přestat stýkat (samozřejmě až v dospělosti).
Zdroj foto: Roman Samborskyi | Dreamstime.com