Jak se efektivně vyrovnávat s kritikou? Naučte se ji přijímat

Kritika je přirozenou součástí našeho života, ať už ji přijímáme v práci, doma či ve vztazích. Často může být nepříjemná a je těžké se s ní vyrovnat. Ale pokud se vám to podaří, posílíte svou psychickou odolnost a podpoříte svůj osobní růst.

Vyjasněte si to

Kritika je často nepříjemná, ale někdy to lidé nemyslí zle. Pokud máte pocit, že vás někdo neprávem soudí a má nehezké připomínky, zeptejte se ho narovinu. Možná má totiž dobré úmysly a jen jste se špatně pochopili. Pokud má šéf v práci připomínky k vaší práci, možná vám nechce vyčítat všechno, co uděláte, ale jen vidí prostor pro zlepšení. Je dobré naučit se věci nebrat moc osobně. Zejména, pokud kritika přichází od někoho, s kým si nejste blízcí.

Jiný pohled na věc

Je třeba počítat s tím, že každý z nás vidí určité věci jinak. Je pochopitelné, že neustálé výtky se nás dokáží dotknout. Ale někdy to ani neznamená, že něco děláte špatně. Možná má jen daný člověk jiný pohled na věc. A jeho názor nemusí měnit jeho celkové mínění o vás. Kritika neznamená, že jste špatný člověk – je důležité brát to s rezervou. Můžete se nad výtkou zamyslet a přijmout ji, ale také ji můžete přejít, pokud si za svou prací či rozhodnutím stojíte.

Vyzkoušejte nový přístup

Je důležité rozlišovat, zda jde o konstruktivní kritiku nebo jen zlomyslné rýpání. To druhé můžete ignorovat – takové názory vás totiž nikam neposunou. Ale pokud jde o věcnou kritiku, je dobré se nad ní zamyslet. Může vás totiž navést na jinou cestu, abyste k věcem přistupovali jiným způsobem. Získáte tak nový pohled na věc a kdo ví, třeba se vám bude zamlouvat více. A pokud ne, můžete se jednoduše vrátit k tomu, jak jste to dělali předtím.

Odmítat veškerou kritiku není dobré, některé rady totiž mohou být nápomocné. Je ale třeba filtrovat, co má smysl řešit a nad čím raději jen mávnout rukou.

Distancujte se

V případě, že pro vás kritika nemá žádný význam, je vhodné se od ní distancovat. Může jít třeba o něco nehezkého, co vám řekl kolega či zákazník. A vám to už týden zní v hlavě a stále nad tím přemýšlíte. To může být velmi vyčerpávající, proto je třeba oprostit se od toho. Pokud vám to nejde, zkuste si to vizualizovat. Představte si ta slova kritiky před sebou a nechte je zmizet. Nebo je napište na svém notebooku a měňte velikost, barvu a font slov. Tyto činnosti vám mohou pomoci uvědomit si, že jde pouze o slova, která nic neznamenají.

Zpracujte své emoce

Je normální, že vás kritika rozčílí nebo zklame. Pokud se budete snažit nemyslet na to, většinou na to budete myslet spíše o to víc. Někdy je proto třeba si prostě sednout a zpracovat své emoce. Každý má k tomu jiný přístup, někomu pomůže zmíněná vizualizace, někdo se potřebuje vybrečet či vykřičet. V každém případě byste to neměli dusit v sobě. Čím dříve se s tím vypořádáte, tím dříve vás to přestane trápit.

Pečujte o sebe

Mnohdy jsme k sobě sami až příliš kritičtí. Zkuste se zamyslet nad tím, jak byste se v dané situaci chovali ke své kamarádce. A snažte se stejným způsobem přemýšlet nad sebou. Je dobré pečovat o sebe, nebýt příliš přísný a dovolit si občas chybovat. Pokud vás trápí, že k vám má někdo výhrady nebo něco nedopadlo dle vašich představ a přišla kritika, dopřejte si chvilku pro sebe. Dejte si dobrý čaj, přečtěte si knihu či jinak relaxujte. Nemá smysl se jenom bičovat.

Kritika je nepříjemná, nenechte se zbytečně srážet negativními slovy. Ale zaměřte se na konstruktivní podněty, které vás mohou posunout dál. Nedělejte si z toho ale těžkou hlavu, ve výsledku je důležité to, jak se vidíte ve svých očích.

Zdroj foto: Oleksandr Brylov | Dreamstime.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám líbit