Jak pomocí slov ovlivnit realitu?

Mysleli jste někdy na to, že slova, která z vás každý den automaticky vychází, mohou být příčinou toho, jak vnímáte svět kolem vás? Ne, to opravdu není výmysl, dokonce i odborníci tento fakt označili svým názvem, a to jazykový relativismus. Právě ten označuje vztah našeho myšlení a jazyka, který spolu úzce souvisí. Jak? A jak díky tomu můžete ovlivnit váš pohled na svět?

Jak jazyk ovlivňuje vaše myšlení

Představte si, že byste mluvily jazykem, který má pro různé odstíny modré několik specifických slov. Díky tomu byste začaly tyto odstíny lépe vnímat než někdo, kdo má pro modrou jen jedno slovo, někdo, pro koho je modrá jen modrá. Stejný princip platí i pro jiné věci. V češtině mají podstatná jména rod – mužský, ženský nebo střední. To může ovlivnit, jak přemýšlíme o rolích mužů a žen ve společnosti. V jazycích, kde se rod neřeší, tento vliv není tak silný.

Jak jazyk ovlivňuje vnímání sama sebe

Někdy se dostaneme do situace, kdy si nevěříme a samy sebe shazujeme. Právě slova, která o sobě říkáme, nás formují, utváří naše já. Když o sobě neustále říkáte věci jako “jsem neschopná” nebo “tohle nikdy nedokážu”, vytváříte si v hlavě negativní obraz, který vás může brzdit. Abyste se posunuly dále, nebály se, pozdvihly své sebevědomí, musíte se naučit o sobě mluvit jinak, například “zvládnu to” nebo “učím se a zlepšuji se”.

Představte si, jak vaše mínění o sobě přenášíte i na druhé osoby kolem sebe. Chce někdo pracovat s někým, kdo si nevěří a od všeho dá ruce pryč, protože to neumí a nikdy to ani nezkusil? Buďte příkladem svým dětem, ukažte jim, že se toho nebojíte a jen tak to nevzdáváte. Přeformulujte věty jinak, zapomeňte na negativní postoj.

Jak změnit jazyk a tím i svůj pohled na svět

Abyste vůbec pochopily, jak celá věc funguje, zkuste nejdříve prozkoumat vaši slovní prezentaci. Zkoumejte, klidně si i zapisujte slova a výrazy, které běžně používáte. Možná jste si všimly, že se ve vašich slovech často objevují negativní věty, jako například: “tohle nedokážu” nebo “tohle mi fakt nejde”. Trik je v tom, abyste začaly používat více pozitivnější věty, například: “zatím to neumím, ale učím se”. Všimly jste si toho zásadního problému? I takové jednoduché věty se dají změnit na mnohem pozitivnější a také více pravdivější. V tomto duchu se snažte přemýšlet i v ostatních záležitostech. Třeba u pečení, nevadí, že se vám ta buchta nepovedla, zkuste ji podruhé a potřetí vyzkoušejte jiný recept. Určitě se povede, po správném přemýšlení na sto procent.

Abyste více porozuměli jak sobě, tak i druhým, důležité je mít obohacenou slovní zásobu a také umět popsat své pocity a myšlenky. Ne nadarmo nás ve škole nutili číst knihy a psát si čtenářský deník. Čtením knih získává člověk přirozeně slovní zásobu, díky které může změnit způsob vyjadřování.

Jazyk je mocný nástroj, který ovlivňuje nejen to, jak se cítíte vy samy, ale i jak vnímáte svět kolem sebe. Když začnete vědomě měnit svůj jazyk, můžete změnit svůj pohled na sebe i na svět. Není to o tom, že byste měly začít mluvit úplně jinak, ale spíše o tom, že si více uvědomíte, jaká slova používáte, a začnete volit ta, která vám budou pomáhat, nikoli vás brzdit. Všechno to začíná malými změnami ve slovech, která používáte každý den, postupně si můžete vybudovat pozitivnější a sebevědomější realitu.

Zdroj foto: Mykola Sosiukin | Dreamstime.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám líbit