Umění stanovit si hranice: Prospěje to vám i vašemu okolí

Hranice jsou neviditelné linie, které určují, co do svého života vpustíme – a co omezíme. Nejsou to zdi, ale mosty, které nás spojují s ostatními – a se sebou samými – způsobem, který chrání naše duševní a fyzické zdraví. I když se stanovení hranic může zpočátku zdát nepříjemné, je nezbytné pro zdravé vztahy, osobní růst a celkovou pohodu. Víme však také, že není vždy snadné je stanovit, zejména ve vztahu k rodině nebo blízkým.

Proč je tak těžké stanovit a dodržet hranice?

‍Mnozí z nás byli naučeni, že říkat „ne“ je neslušné nebo nevlídné; můžeme se bát konfliktů, obávat se, že budeme souzeni, nebo se cítit zodpovědní za štěstí druhých lidí.  Možná vám v dětství nebyly hranice jasně modelovány a tento pojem je vám cizí (a dokonce vás děsí a připadá vám jaksi nepěkný).

Přílišné soustředění na druhé může být dokonce způsobem, jak se vyhnout řešení vlastních problémů. Ať už je důvod jakýkoli, stanovení hranic je stejně jako mnoho dalších věcí v životě dovednost, kterou se lze naučit! Učení a procvičování stanovování hranic zdaleka nevyvolává spory, ale pomáhá zachovat vaše vztahy tím, že předchází zášti a zajišťuje vzájemný respekt, a zároveň vám umožňuje praktikovat péči o sebe sama.

Jaké jsou výhody toho, že máte hranice?

‍Krátce řečeno, život se špatně nastavenými nebo nedostatečnými hranicemi může způsobit spoušť na vašem těle, mysli i vztazích. Neustálé říkání „ano“ druhým a nadměrné vyčerpávání sebe sama může vést k chronickému stresu a nemocem souvisejícím se stresem (např. vysoký krevní tlak), nedostatečné péči o sebe a k únavě.

  • Lepší fyzické zdraví. Pokud upřednostníte čas na odpočinek, cvičení a vyvážené stravování, vaše tělo bude mít zdroje, které potřebuje k optimálnímu fungování. Stanovení hranic v pracovní době vám například umožní jít po večeři na procházku nebo si připravit výživné jídlo, místo abyste se uchýlili k jídlu s sebou. Stejně tak odmítnutí nočních povinností může ochránit váš spánek, který je nezbytný pro funkci imunitního systému, kognitivní výkonnost a celkovou vitalitu.
  • Silnější vztahy. Zdravé hranice jsou základem silných, naplňujících vztahů. Vyjasňují očekávání a omezují nedorozumění a zášť. Pokud například dáte příteli najevo, že potřebujete klidný večer namísto účasti na nějakém setkání, připravíte tím půdu pro upřímnou komunikaci, hlubší důvěru a vzájemný respekt.
  • Větší pocit vlastní hodnoty. Pokaždé, když stanovíte hranice, posilujete své hodnoty a potvrzujete svou vlastní hodnotu. Hranice jsou způsobem, jak říci: „I na mých potřebách záleží!“. Postupem času vám tato praxe pomůže vypěstovat si silnější pocit identity a cíle. Snáze se budete rozhodovat, hájit sami sebe a zůstanete věrni svým cílům.
  • Pozitivní efekt. Když se zavážete k dodržování hranic, přínosy se šíří směrem ven. Budete méně reaktivní, více přítomní a lépe zvládat životní výzvy. Lidé kolem vás si často všimnou změny a vaše sebedůvěra při stanovování hranic může inspirovat ostatní, aby udělali totéž!

Jak nastavit zdravé hranice?

Uvědomte si své potřeby, hranice a hodnoty

Zjistěte, co vás vyčerpává, zahlcuje nebo vám působí nepříjemné pocity. Je důležité pochopit své emocionální, duševní a fyzické hranice, abyste je mohli chránit. Ujasněte si, co je pro vás nejdůležitější (např. čas s rodinou, osobní čas, rovnováha mezi pracovním a soukromým životem). Znalost toho, čeho si ceníte, vám pomůže řídit se tím, kde stanovit hranice. Věnujte pozornost signálům svého těla. Pokud se cítíte úzkostní, vystresovaní nebo unavení, může to být znamení, že potřebujete stanovit hranice.

Komunikujte jasně a přímo

Být asertivní NENÍ totéž jako být agresivní! Při sdělování svých potřeb používejte jasný a přímý jazyk. Např: „Nemohu teď v práci přijímat další úkoly“ nebo „Potřebuji po 19. hodině čas o samotě“. Také používání vět „já“ vám pomůže vyjádřit své pocity, aniž byste obviňovali druhou osobu. Například: „Cítím se přetížený, když mám příliš mnoho závazků“ místo „Vždycky toho po mně chceš příliš mnoho“. A konečně, buďte důslední! Posilování vašich hranic pomůže druhým naučit se je dlouhodobě respektovat.

Naučte se účinně říkat „ne“

Je v pořádku říkat „ne“, i když se cítíte provinile nebo se obáváte, že zklamete ostatní. Pomůže vám to chránit si energii a soustředit se na své priority. V případě potřeby můžete nabídnout alternativy; například: Pokud nechcete jít s přítelem na večeři, můžete zdvořile odmítnout a navrhnout, že místo toho půjdete na krátkou procházku. Důležité je, abyste se příliš nevysvětlovali! Nemusíte se dlouze vymlouvat, proč říkáte ne. Často stačí prosté: „To nemohu udělat,“.

Nastavte hranice v různých oblastech a různými způsoby

Můžete zvážit nastavení nebo revizi hranic v práci, s přáteli a rodinou a sami se sebou. Tyto hranice mohou být fyzické (např. sdělit ostatním své hranice, pokud jde o osobní dotyk), emocionální (např. trénovat se v tom, abyste na sebe nebrali emoce nebo problémy druhých), časové nebo úkolové (např. stanovit si hranice pracovní doby, doby odpovědí na e-maily a toho, jaké pracovní úkoly jste ochotni přijmout) nebo společenské (např. kolik energie jste ochotni vynaložit na oslavu narozenin kamaráda).

Buďte připraveni na odezvu

Někteří lidé nemusí zpočátku respektovat vaše hranice nebo se je mohou pokusit vyzkoušet. Zůstaňte pevní, ale laskaví. Možná budete muset své hranice jemně, ale opakovaně posilovat, dokud nebudou respektovány.

Cítíte se zaseknutí? Terapie může pomoci

Pokud máte problémy s nastavením nebo udržením hranic, nejste v tom sami. Pro mnoho lidí je to náročné, zejména pokud je nikdo nikdy nenaučil, jak hájit své potřeby. Terapie může být bezpečným prostorem, kde můžete prozkoumat své vzorce chování, naučit se novým dovednostem a procvičit si stanovování hranic v podpůrném prostředí.

Představte si, že sebevědomě řeknete: „Tohle potřebuji,“ a tyto potřeby bez pocitu viny respektujete. Hranice mohou změnit váš život – a právě terapie vám pomůže pomoci udělat ten první, nejzásadnější krok.

ZDROJ: https://www.helpguide.org/relationships/social-connection/setting-healthy-boundaries-in-relationships
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Vie Studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-drzeni-text-dopisy-4439421/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám líbit