Čeká vás společný večer s přáteli nebo rodinou a chcete pro ně vymyslet nezapomenutelný a jedinečný program? Máme pro vás jeden trumf v rukávu, jmenuje se úniková hra. Připravit domácí únikovou hru tak, aby byla ještě navíc i krapet strašidelná vyžaduje promyšlenější přípravu, protože kromě hádanek a úkolů budete potřebovat atmosféru plnou napětí a strachu.
Základem je téma
Ze všeho nejdříve byste měla zapracovat na tématu, respektive vymyslet určitý příběh, od kterého se hra bude odvíjet. Můžete použít například témata: “Dům duchů”, “Prokletý dům”, “Útěk z podzemí” nebo “Tajemství staré hrobky” či „Zombie přichází“.
A teď musíte popustit svou fantazii, příběh je klíčový. Pokud vás nic nenapadá, zapátrejte na internetu, tam je spousta příběhů o starých strašidelných domech, ztracených lidech, kletbách apod.
Důležitá je atmosféra
Nemusíte se obávat velkých změn u vás doma, stačí, když se zaměříte na světlo, zvuky a ty dekorace, které navodí tu správnou atmosféru. Vzhledem k tomu, že se jedná o strašidelnou únikovku, dbejte na správné osvětlení – tlumené světlo, svíčky, červené žárovky, problikávající lampy budou tím pravým ořechovým. V pozadí samozřejmě nesmí chybět strašidelná hudba, různé zvuky (škrábání, skřípání dveří, kroky). Můžete si připravit i zvuky náhle zaznívající (například výkřik, prasknutí větve). Záleží na vás, jak pojmete dekorace – od pavučin, starých zrcadel, strašidelných panenek až po staré fotografie, knihy s tajemnými nápisy nebo psací stroj s neúplným textem – to vše můžete použít jako tajné zprávy ukryté v dekoraci.
Abychom vám trochu pomohli, k dekoraci použijte to, co vás napadne – staré klíče, zamčené truhly, zrcadla, loutky nebo staré zbraně (např. meče, dýky), falešnou krev, plastové kosti nebo starožitné hodiny, které nepravidelně tikají.
Vymyslete hádanky a úkoly
Pointou únikovky je vyřešení několika úkolů tak, aby se hráči dostali jakémusi rozuzlení případu (najití klíče, zrušení kletby apod.) Po celou dobu musí hráči plnit hádanky a úkoly, které jsou skryté. K tomu vám poslouží například staré runy, morseovka nebo neviditelný inkoust, který se ukáže jen pod UV světlem. Hráči mohou například najít klíč schovaný v nádobě plné falešné krve nebo prohledat “hrobku“ (stará bedna nebo krabice naplněná hlínou) pro nalezení důležitého předmětu.
Také můžete využít například skládání tajemné mapy, která vede ke skrytému pokladu, rébusy, které odhalí tajemství kletby.
Kam hádanky a nápovědy schovat?
Základem dobré “schovky” jsou netradiční místa – za obraz, do tajné přihrádky v nábytku nebo do starého knižního svazku. Skvělým nápadem jsou také nápovědy ve starých denících, dopisech nebo skrytých zprávách na zdech (ty jsou viditelné pouze pod UV světlem).
Hráčům stanovte časový limit
Abyste v hráčích vyvolali napětí, určete časový limit hry pro celou hru. Ideální je hodina až hodina a půl, kdy jim v posledních 10 minutách dáte zvukovým signálem vědět, že konec se blíží.
Hráče seznamte s jasnými pravidly
Před začátkem hry hráčům sdělte základní pravidla, co smí a nesmí dělat, jaké předměty mohou používat, co znamená časový limit. Uveďte hráče také do děje nějakým dramatickým způsobem.
Po celou dobu na hráče dohlížejte, mějte celou hru pod kontrolou. S hráči si také můžete hrát, aby se vyděsili, například zhasnutím světla, zapnutím zvukového efektu nebo pohybem předmětu.
Hra by měla vrcholit dramaticky, například nalezením klíče k záchraně, proto by pro ně měl být závěrečný úkol napínavý. Je už na vás, jestli hráčům připravíte nějakou odměnu nebo ne, každopádně jste jim připravili pořádný zážitek.
Zdroj foto: Kolotype | Dreamstime.com