Jaké jsou ty nejčastější mýty spojené se stárnutím žen? Kde je pravda?

Stárnutí je přirozenou součástí života, ale pojí se s ním různé mýty a předsudky, které mohou být znepokojivé. Otázkou ale je, zda je na nich něco pravdy.

Křehké kosti

Se stárnutím žen je spojována osteoporóza. Ta se skutečně vyskytuje častěji ve vyšším věku, ale rozhodně nejde o pravidlo, že by každá starší žena trpěla tímto problémem. Nicméně abyste mu předešli, je třeba zaměřit se na prevenci. Důležitá je vyvážená strava s dostatkem minerálů, které se podílí na stavbě kostí. Pomáhá také pravidelné cvičení, nemusí přitom být intenzivní. Díky cvičení můžete předcházet také bolavým kloubům a artritidě. Stačí přitom jen pár minut alespoň jednou týdně. Bolavé klouby a křehké kosti jsou se stářím přirozeně spojovány, ale rozhodně nejde o něco, co by muselo potkat každého. Je ale třeba myslet na prevenci.

Nulové libido

Říká se, že s věkem klesá libido. Jenže za tím většinou nestojí věk, ale nějaké zdravotní potíže. Například vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka či deprese. I v tomto případě tedy platí, že je dobré zaměřit se na prevenci a pak se ztráty libida nemusíte obávat. Může samozřejmě přirozeně klesat, ale to většinou přichází až ve velmi vysokém věku kolem 75 let.

Stárnutí je ovlivněno geneticky

Každý máme jinou genetickou výbavu, která nás ovlivňuje v průběhu života. Genetika může mít vliv na rozmanité faktory, právě díky ní jsme jedineční. Jenže přímo na stárnutí příliš vliv nemá. I když budete mít ty nejlepší geny, neznamená to, že pro vás stárnutí bude procházka růžovým sadem. Mnohem důležitější je to, jakou máte životosprávu. V průběhu života totiž aktivity a strava ovlivňují náš organismus.

Ztráta kreativity

Někteří lidé věří, že ve vyšším věku se vytrácí kreativita a chuť k různým aktivitám. Ale byla by škoda zůstat na stará kolena sedět sama doma – i ve vyšším věku se můžete zapojovat do různých činností. Má to přitom řadu benefitů. Pokud totiž budete ve společnosti a budete se věnovat něčemu kreativnímu, nebudete se cítit tolik osaměle, a navíc podpoříte svůj mozek i tělo. Stačí jen sebrat odvahu, kreativita v nás dřímá i ve vyšším věku.

Nevyhnutelný duševní a fyzický úpadek

Nejde pouze o samotnou kreativitu, ale i celkové psychické a fyzické zdraví. K seniorům často přistupujeme až příliš citlivě. I ve vyšším věku si přitom poradí s různými úkony. Pro zachování dobrého fyzického zdraví je vhodné již zmíněné cvičení, může jít klidně i jen o procházky.

A co se týká mentálního stavu, náš mozek se mění v průběhu celého života. Přizpůsobuje se, aby zvládal i náročné úkoly. A aby nezačal chřadnout, je důležité ho trénovat i ve vyšším věku. Úpadek není nevyhnutelný, je ale třeba mu aktivně předcházet.

Nešťastní a mrzutí senioři

Když se řekne senior, mnoho lidí si vybaví otráveného a mrzutého člověka, který nemá zájem o okolí. Samozřejmě se může stát, že na někoho takového narazíte, stárnutí totiž není vždy příjemné. Ale rozhodně neplatí, že by každý starší člověk byl protivný. Naopak i senioři umí být stejně šťastní jako ostatní. Mnohdy jsou stejně šťastní, jako bývali v mladších letech. Mrzutí senioři jsou spíše výjimkou, ale dokáží zanechat výrazný dojem. Tomu byste ale neměli podléhat – štěstí totiž rozhodně neklesá úměrně věku.

Stárnutí je pro každého individuální. Bude především takové, jaké si ho zařídíte. Rozhodně ale není důvod podléhat různým mýtům, které vyplývají ze zažitých předsudků.

Zdroj foto: Tetiana Guzhva | Dreamstime.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám líbit