Mohou některé látky způsobit, že více smrdíme?

Všichni je známe a snažíme se je neustále zakrývat – ano, tělesné pachy. I přesto, že jsou tyto pachy zcela přirozené, nikomu není příjemné, když je vydává. A proto máme neustále po ruce žvýkačky a deodoranty. Většinou nám pomůže pořádná sprcha. Nicméně existují i takové pachy, které mohou znamenat, že se s naším tělem děje něco špatného – a tyto pachy je neradno podceňovat.

Jak vzniká tělesný pach?

V několika oblastech našeho těla se nachází apokrinní žlázy – a to včetně podpaží. A právě zde se vytváří tělesný pach. Ten se začíná nejvíce rozvíjet, když člověk dosáhne puberty. Zároveň jsou k tělesnému pachu náchylní i obézní lidé, či lidé s určitými nemocemi jako je například cukrovka.

Zajímavostí je, že pokud se člověk potí, sám sebe necítí tak intenzivně, jak ho cítí jeho okolí. Zápach z potu vzniká množením bakterií a jejich následném rozpadu na kyseliny.

Na kterých místech se nejčastěji potíme?

  • nohy
  • podpaží
  • pohlavní orgány
  • vlasy a chlupy
  • pupík
  • oblast za ušima

Každý tělesný pach je jedinečný, proto může být použit k identifikaci lidí či zvířat – zejména u psů. Nicméně jedno mají všechny pachy společné – a to je nepříjemné vnímání svého okolí.

Nové léky

Není vám dobře – vezmete si lék. To je klasický scénář. Nicméně, věděli jste ale, že spousta léků má za vedlejší účinek právě nadměrné pocení? A to samozřejmě znamená více tělesného pachu. Zkuste použít silný deodorant před tím, než jdete spát, což vám pomůže alespoň trochu eliminovat zápach z nočního pocení.

Stovky dalších léků jako například antihistaminika, dekongestanty, léky na léčbu bolesti či úzkosti, mohou způsobovat sucho v ústech, což je jedna z nejčastějších příčin zapáchajícího dechu. V tomto případě pomohou pouze žvýkačky bez cukru či jiné osvěžovače dechu.

Kořeněné jídlo

Zápach po jídle způsobuje síra obsažená v různých potravinách. Jedná se hlavně o jídlo obsahující česnek, kari či jiné aromatické koření. Sirnaté plyny se uvolňují skrze vaše póry, což způsobí zápach po dobu i několika hodin po jídle. Chcete-li se tomuto zápachu vyhnout, buďte chytří, a načasujte si jídlo. Rozhodně byste neměli tyto potraviny konzumovat před důležitou schůzkou, či setkáním. Pokud jste tomuto indickému bufetu ale podlehli, vyřešte to jednoduše. Vypijte hodně vody, dejte si sprchu a aplikujte dostatek deodorantu.

Cukrovka

Máte radost, že váš dech voní ovocně? Neradujte se předem – bemusí to být vždy dobrá zpráva. Je to totiž jeden z přidružených příznaků že máte cukrovku. Hladina inzulinu v krvi totiž klesla na minimum. Vaše tělo se začne bránit, a začne se vytvářet látky zvané ketony, jež zásobují důležité orgány krvi. A právě tyto látky způsobují sladký zápach z úst.

Infekce močových cest

Rozhodně byste měli zpozornět, pokud v případě, že jdete takzvaně na malou, za cítíte ostrý, velice nepříjemný zápach. Je velice pravděpodobné, že trpíte zánětem močových cest. A právě tenhle zápach způsobují bakterie E coli, jež napadly močové cesty a trubici, bez milosti se zde usadili a začaly se množit.

Syndrom páchnoucích vlasů

Každý občas cítíme, že nám vlasy zrovna nevoní. Obvykle stačí, když si je jednoduše umyjeme a ošetříme kondicionérem. Nicméně existuje i takzvaný „syndrom páchnoucích vlasů“, jež trápí odborníky po celém světě. Nikdo totiž ještě nepřišel na to, co jej přesně způsobuje. Nejvíce pravděpodobné jsou bakterie, různé plísně či hormonální nerovnováha.

Nicméně, studie prokázaly, že intenzita našeho tělesného pachu je dána z většiny geneticky. Nepodceňujte sílu tělesného pachu a naslouchejte – teda spíše si čichněte k tomu, co se vám snaží říct.

Zdroj foto: Aaron Amat | Dreamstime.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám líbit